
“Вдячний президенту США та американському народу за підтримку України у боротьбі за нашу свободу та майбутнє. Підписання сьогодні закону про ленд-ліз – історичний крок. Переконаний, що ми знову разом переможемо. І захистимо демократію в Україні та Європі. Як і 77 років тому”, – написав він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Закон про ленд-ліз Байден підписав 9 травня.
Повна назва документа – Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 (“Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні від 2022 року”). У ньому зазначено, що президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, “яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну”, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від імовірного вторгнення або агресії з боку Росії, що триває.
“Голос Америки” пояснив, що Україна не має заздалегідь платити за постачання техніки та озброєнь, їй буде надано відтермінування оплати. Радіостанція зазначила, що Байден і зараз може використати повноваження щодо ленд-лізу відповідно до закону про контроль за експортом зброї, але підписаний сьогодні документ скасовує деякі вимоги, передбачені цим законом.
Згідно з текстом закону, не пізніше ніж за 60 днів після набуття чинності закону про ленд-ліз президент США має встановити прискорений порядок доправлення озброєння Україні.
Контекст:
Ленд-ліз – програма, в межах якої США постачали союзникам з антигітлерівської коаліції продовольство, нафту та озброєння під час Другої світової війни. Підписав закон про ленд-ліз 11 березня 1941 року президент США Франклін Рузвельт. За умовами тієї програми, сплатити постачання можна було вже після перемоги, до того ж лише ту техніку, яка залишилася цілою після війни. Крім того, частину боргів союзникам пробачили. “Голос Америки” зазначив, що саме цей закон відіграв головну роль у розгромі гітлерівської Німеччини.
Шість американських сенаторів із Демократичної та Республіканської партій США внесли законопроєкт про постачання Україні озброєння за ленд-лізом ще у січні 2022 року, на тлі нарощування російських військ біля кордону України.
США надають військову допомогу Україні за іншими процедурами. 6 травня Білий дім оголосив про надання Україні нового, дев’ятого, пакету допомоги у розмірі $150 млн. Отже, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військова допомога США сягнула приблизно $3,8 млрд.