
Перший пул заставних кредитів Нацбанку пішов з молотка — точка зору експерта
Днями Фонд гарантування вкладів фізичних осіб за допомогою міжнародного радника з продажу проблемних кредитів First Financial Network нарешті продав за 130 млн грн свій перший і поки найбільший пул активів балансовою вартістю понад 6 млрд грн. Після появи цієї інформації на Фонд звалилася величезна кількість критики і звинувачень в тому, що ціна реалізації виявилася мізерною, — всього 2% від балансової вартості. Нагадаю, що до цього портфель продавався за 4%, що теж виглядає дешево, але жоден охочий чомусь не купив.
Коли ми говоримо про ціну, то, на мою думку, важливо, що вона ринкова і за фактом справедлива. Зрештою, в нашій країні ціну на ці активи формують і диктують не якісь колегіальні органи або експерти державних структур у своїх кабінетах, а визначає її саме інвестор, і те, скільки він готовий заплатити за той чи інший актив, і є його реальною справедливою ціною.

Продажа проблемних кредитів First Financial Network
Ми всі знаємо, що ціну обумовлює продукт — що за цю ціну ти отримуєш? І тут повертаємося до того, що якість подібних активів, які дісталися державі «у спадок» від збанкрутілих банків, і ті кредити, що потрапляють у такі портфельні продажі, м’яко кажучи, не найкращі, а велика частина включених і зовсім пустушки. Отримана ціна говорить про те, що продаються активи, що були глибоко дистрессовими, із запущеними судовими ситуаціями, банкрутствами, із заставами у вигляді закладеної виручки за майбутніми контрактами 5-8 річної давності і т.д.
>Оксана Козачок, партнер фінансової групи Avistar
Чому така сума максимально можлива? Та тому що був реальний аукціон, з можливістю заявити кращу ціну. У ньому міг взяти участь будь-який охочий гравець, як внутрішній, так і зовнішній. Наскільки ми розуміємо, зайшли в тому числі іноземні інвестори, а це однозначно свідчить про те, що створюється вітчизняний ринок продажів майна ліквідованих банків. Нехай поки це і невеликі іноземні компанії, але їхня зацікавленість вже є головним показником прозорості подібного роду реалізацій, оскільки для них ключовий і головний маркер — це відкритість і чесність самого механізму торгів, що виключає будь-який людський фактор. Тому подобається нам чи не подобається виручена ціна в 130 млн гривень, це вже не так важливо, важливо — що це, на жаль, максимальна ціна за те, що продавалося, його справедлива ціна.

Пул заставних кредитів Нацбанку пішов з молотка
Тому такі аукціони залишають двояке відчуття. З одного боку — ніби й величезний шлях пройдено, і є реальний аукціон, і прозорі торги з досить великою кількістю покупців, і ринок на такі угоди формується; з іншого боку — рівень ринкових цін, які ми бачимо по факту — безумовно сумний і є прямим відображенням поточної ситуації в судовій системі, виконання судових рішень, та індикатором незахищеності прав кредиторів у нашій країні.