
“Це важливо, це дійсно важливо”, – сказав Байден під час підписання закону в Овальному кабінеті.
Церемонію підписання транслював у YouTube “Голос Америки”. На ній були віцепрезидентка Камала Гарріс, сенатор Бен Кардін (Демократична партія), члени Палати представників Елісса Слоткін (Демократична партія) та Вікторія Спартц (Республіканська партія). Спартц – перша в історії етнічна українка, яку обрали в Конгрес США.
“Це закон, який надає важливу допомогу Україні, українському народу у його боротьбі за демократію у цій брутальній війні, – сказав Байден. – Щодня Україна платить своїм життям, і неможливо повірити у звірства, які відбуваються з російського боку”.
Він зазначив, що “боротьба коштує недешево, але поступки агресору обходяться ще дорожче”.
Сенат США 6 квітня одностайно ухвалив законопроєкт про відродження програми ленд-лізу. 28 квітня його затвердила Палата представників (за проголосувало 417 конгресменів, проти – 10). Потім закон передали на підпис президенту.
Повна назва документа – Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 (“Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні від 2022 року”). У ньому зазначено, що президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, “яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну”, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від імовірного вторгнення або агресії з боку Росії, що триває.
“Голос Америки” пояснив, що Україна не має заздалегідь платити за постачання техніки та озброєнь, їй буде надано відтермінування оплати. Радіостанція зазначила, що Байден і зараз може використати повноваження щодо ленд-лізу відповідно до закону про контроль за експортом зброї, але підписаний сьогодні документ скасовує деякі вимоги, передбачені цим законом.
Згідно з текстом закону, не пізніше ніж за 60 днів після набуття чинності закону про ленд-ліз президент США має встановити прискорений порядок доправлення озброєння Україні.
Газета The Washington Post наголосила, що закон про ленд-ліз не пов’язаний із запитом Байдена, переданим Конгресу, на виділення Україні ще $33 млрд у вигляді допомоги у сфері безпеки, а також економічної та гуманітарної допомоги. За даними видання, Сенат та Палата представників можуть розглянути цей запит найближчими тижнями.
Контекст:
Ленд-ліз – програма, в межах якої США постачали союзникам з антигітлерівської коаліції продовольство, нафту та озброєння під час Другої світової війни. Підписав закон про ленд-ліз 11 березня 1941 року президент США Франклін Рузвельт. За умовами тієї програми, сплатити постачання можна було вже після перемоги, до того ж лише ту техніку, яка залишилася цілою після війни. Крім того, частину боргів союзникам пробачили. “Голос Америки” зазначив, що саме цей закон відіграв головну роль у розгромі гітлерівської Німеччини.
Шість американських сенаторів із Демократичної та Республіканської партій США внесли законопроєкт про постачання Україні озброєння за ленд-лізом ще у січні 2022 року, на тлі нарощування російських військ біля кордону України.
США надають військову допомогу Україні за іншими процедурами. 6 травня Білий дім оголосив про надання Україні нового, дев’ятого, пакету допомоги у розмірі $150 млн. Отже, від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військова допомога США сягнула приблизно $3,8 млрд.