
Конфлікт на три країни. Що означає справа дочки засновника Huawei, затриманої в Канаді
Затримання в Канаді фінансового директора китайської компанії Huawei Мен Ванчжоу, екстрадиції якої домагаються США, за лічені дні перетворилася з бізнес-скандалу на міжнародний.
Американське розслідування відносно Мен Ванчжоу, дочки засновники телекомунікаційного гіганта Huawei, вже стало приводом для різких дипломатичних кроків і навіть показових арештів з боку Китаю. У той же час, як дав зрозуміти президент США Дональд Трамп, ця справа ще може стати своєрідним “козирем” у торговельній війні Вашингтона та Пекіна.
НВ розповідає про всі подробиці гучної історії та її можливі наслідки.
Що сталося
На початку грудня індекси американських та азіатських бірж обвалила звістка про арешт Мен Ванчжоу, фіндиректора китайської Huawei – компанії, яка в 2018 році зуміла потіснити Apple з другого місця в списку найбільших світових виробників смартфонів (після Samsung Electronics).
Мен Ванчжоу, дочку засновника Huawei, затримали 1 грудня в аеропорту канадського міста Ванкувер, де вони з чоловіком живуть вже кілька років. Вона планувала здійснити поїздки до Мексики, однак замість цього опинилася в жіночому виправному центрі Алуетт в околицях Ванкувера.
Затримання Мен Ванчжоу, яку обвинувачують у шахрайстві та змові з метою обману, стало частиною розслідування США щодо Huawei
Влада Канади діяла за запитом американських правоохоронних органів, які домагаються екстрадиції затриманої топ-менеджера Huawei. Ще в квітні 2018 року Міністерство юстиції США почало розслідування відносно цієї китайської компанії – її запідозрили в порушеннях режиму американських санкцій проти Ірану.
Затримання Мен Ванчжоу, яку обвинувачують у шахрайстві та змові з метою обману, стало частиною цього розслідування. Топ-менеджера підозрюють у тому, що вона навмисно брехала міжнародним банкам про відсутність будь-яких зв’язків між Huawei і компанією Skycom – у той час як остання насправді була дочірнім утворенням Huawei. Саме через Skycom китайський гігант продавав телекомунікаційне обладнання Ірану в обхід санкцій США, пояснює британська The Guardian, чий кореспондент був присутній на перших слуханнях щодо обрання запобіжного заходу для Мен Ванчжоу. У США їй загрожує до 30 років тюремного ув’язнення.
> У 2018 році Huawei вийшов на друге місце серед найбільших виробників смартфонів / Фото ЕРА
“Пані Мен особисто запевняла банки, що Skycom і Huawei – окремі компанії, тоді як фактично вони не були розділені. Skycom – це і була Huawei”, – цитує The Guardian заяву прокурора на слуханнях 7 грудня.
У матеріалах слідства також уточнюється, що ймовірні порушення санкцій сталися в період з 2009 по 2014 рік, а у справі фігурує відомий британський банк HSBC.
Тепер питання про екстрадицію Мен Ванчжоу до США залишається відкритим. Поки ж її випустили під заставу в $7,5 млн (дві третини цієї суми мають бути надані готівкою). 12 грудня Верховний суд канадської провінції Британська Колумбія зобов’язав жінку носити електронний браслет, але дозволив повернутися в свій будинок у Ванкувері до винесення рішення про видачу США.
Мен Ванчжоу не вважає себе винною і вже зазначила, що має намір оскаржувати звинувачення, якщо її передадуть Сполученим Штатам.
У той же час в самій компанії Huawei заявили, що не бачать провини свого топ-менеджера в порушенні режиму санкції. “Як ми завжди підкреслюємо, Huawei дотримується всіх законів і нормативних актів у тих країнах, де веде бізнес, включаючи закони […], які стосуються контролю експорту та санкцій, накладених ООН, США і ЄС”, – йдеться в заяві компанії.
Вигодували панду. 5 думок про майбутнє Huawei після візиту в штаб-квартиру компанії
Що відомо про Мен Ванчжоу
Досі про дочку китайського мільярдера, засновника і президента Huawei Жень Чженфея, було відомо вкрай мало – як і про її батька, чиї статки складають $3.2 млрд за оцінками Forbes (83-е місце серед найбагатших людей Китаю).
Однак історія із затриманням Мен Ванчжоу та деталі судових документів дозволили журналістам зібрати портрет 46-річної бізнес-вумен.
Фіндиректор Huawei та її чоловік володіють двома маєтками у Ванкувері – загальна вартість цієї нерухомості становить $16,4 млн
Як зазначає CNN, хоча вона ніколи не фігурувала в загальновідомих списках китайських багатіїв на кшталт Hurun Rich List, “її кишені, безумовно, не порожні”.
Так, згідно із судовими матеріалами, фіндиректор Huawei та її чоловік, венчурний інвестор, володіють двома маєтками в одному лише Ванкувері – загальна вартість цієї нерухомості становить $16,4 млн. Це майно подружжя запропонувала в якості доповнення до грошової застави, просячи про звільнення Мен Ванчжоу.
У своїй заяві в суді вона також підкреслила, що з Канадою пов’язана значна частина її життя і що протягом декількох років вона навіть мала постійний вид на проживання в цій країні – “статус, від якого я згодом відмовилася”, цитує жінку CNN.
Очевидно, така заява була зроблена на тлі чуток про подвійне громадянство китаянки, що заборонено в КНР. Мен Ванчжоу запевняє, що у неї є тільки паспорта Китаю та Гонконгу – при цьому американські слідчі виявили, що за останні 11 років їй сім разів видавали такі паспорти.
> Мен Ванчжоу та її сім’я / Фото CNN / Верховний суд Британської Колумбії
Адвокати Мен Ванчжоу, які просили випустити під заставу фіндиректора Huawei, зробили особливий акцент на її проблемах зі здоров’ям. У 2011 році вона перенесла успішну операцію у зв’язку з раком щитовидної залози, а минулого року – ще одне хірургічне втручання, покликане позбавити її від проблеми апное уві сні. Захисники топ-менеджера також звернули увагу на її багаторічну боротьбу з гіпертонією – у судових матеріалах відзначається, що відразу після затримання Мен Ванчжоу госпіталізували через серйозні проблеми з тиском.
Тепер же жінка чекає на рішення суду в колі сім’ї: вона є матір’ю чотирьох дітей від різних шлюбів, з яких лише старший син живе самостійно в Китаї, а інші троє дітей періодично живуть та навчаються як в КНР, так і в Канаді.
Як відреагували в Китаї на гучне затримання
На затримання високопоставленого менеджера Huawei Пекін відповів обуренням і різкою критикою влади США та Канади.
Її негайного звільнення зажадав офіційний представник МЗС Китаю, а посольство КНР у Канаді виступило з різким протестом, назвавши дії влади цієї північноамериканської країни “грубим порушенням прав людини”.
Крім того, МЗС Піднебесної викликало по черзі послів Канади та США в Китаї, висловивши обом “рішучий протест” через арешт Мен Ванчжоу і вимагаючи скасувати запит на її екстрадицію.
Після затримання Мен Ванчжоу в Китаї заарештували вже двох канадців. Їм закидають загрозу нацбезпеці КНР
“Китай буде виробляти подальші кроки відповідно до дій американської сторони”, – заявив Ле Юйчен, заступник міністра закордонних справ Китаю. Він також підкреслив, що “дії США серйозно порушують законні права китайського громадянина, і за своїм характером є вкрай непривабливими”.
Більш того, як стало відомо 13 грудня, після затримання Мен Ванчжоу в Китаї заарештували вже двох канадців. Це бізнесмен Майкл Спейвор, який працював у тому числі з Північною Кореєю, а також колишній канадський дипломат Майкл Коврига, який співпрацює з Міжнародною кризовою групою – великою неурядовою організацією зі штаб-квартирою в Брюсселі. Коврига є автором багатьох аналітичних текстів про Китай. Як і Спейвору, тепер йому закидають загрозу нацбезпеці КНР.
Агентство Reuters пов’язало обидва затримання з “ескалацією дипломатичного скандалу” навколо Мен Ванчжоу.
“Важіль” у торговельній війні США і Китаю
Тим часом президент США Дональд Трамп заявив в інтерв’ю Reuters, що він готовий втрутитися в справу Мен Ванчжоу, якщо це послужить інтересам США.
Трамп прямо заявив, що має на увазі укладення нової торгової угоди між Вашингтоном і Пекіном, яку сподіваються підписати обидві країни на тлі торгової війни між ними.
Китай грубо грає. Нам потрібно бути насторожі і усвідомлювати, що ми вступаємо в дуже складний період відносин з КНР
“Якщо я вважатиму, що це буде корисно для договору, який очевидно стане найбільшою торговельною угодою з будь-коли укладених – що дуже важливо і що добре для нацбезпеки, – то безумовно втручатимусь [у справу Мен Ванчжоу], якщо вважатиму це за необхідне”, – підкреслив Трамп.
З початку липня Пекін і Вашингтон ввели взаємні мита на загальну суму понад $100 млрд. Однак на саміті G20 в Аргентині на початку грудня Трамп і китайський лідер Сі Цзіньпін домовилися про тримісячне “перемир’я” в цій війні, щоб розробити проект нової торгової угоди.
Сторони пішли на взаємні поступки: США відклали введення нових, збільшених мит на китайські товари, а Китай готується знизити мита на імпорт автомобілів зі США.
Однак справа фінансового директора Huawei може повернути напруженість у діалог двох країн, а також канадсько-китайські відносини, вважають міжнародні аналітики.
“Китай грубо грає. Нам потрібно бути насторожі і усвідомлювати, що ми вступаємо в дуже складний період відносин з КНР”, – цитує The Guardian Девіда Малроні, колишнього посла Канади в Китаї.
А Цзя Веншань, професор Чепменського університету (Каліфорнія, США) заявив у коментарі Reuters, що затримання дочки засновника Huawei “піддає величезному ризику зриву американсько-китайські переговори про торгівлю”.
Крім того, затримання Мен Ванчжоу дало привід і припущеннями про вплив її справи на світовий ринок високих технологій.”Арешти і будь-які потенційні санкції відносно другого в світі виробника смартфонів [Huawei] можуть мати серйозний вплив на глобальну систему торгівлі в сфері технологій”, – прогнозує Reuters.