
Держава проти Коломойського: ПриватБанк оскаржив рішення лондонського суду на користь мільярдера
ПриватБанк подав апеляцію на рішення Високого суду Лондона від 4 грудня 2018 року, відповідно до якого позов українського держбанку до його екс-власників Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова (а також до шести пов’язаних з ними компаній) був визнаний невідповідним юрисдикції лондонського суду. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Апеляція спрямована до Апеляційного суду Англії та Уельсу 21 грудня 2018 року.
Раніше повідомлялося, що ПриватБанк у грудні 2017 року подав позов до Високого суду Лондона проти Коломойського і Боголюбова, а також компаній Teamtrend Ltd., Trade Point Agro Ltd., Collyer Ltd. (Всі – Велика Британія), Rossyan Investing Corp., Milbert Ventures Inc. і ZAO Ukrtransitservice Ltd. (Всі три – Британські Віргінські о-ви), які, ймовірно, належать українським бізнесменам або перебувають під їхнім контролем.
У позові йшлося про те, що Коломойський та Боголюбов незаконно привласнили з ПриватБанка $1,9 млрд у 2014 році шляхом укладення ряду фіктивних угод, наслідком яких стало переведення грошових коштів компаніям, якими вони таємно володіли або контролювали.
Приватбанк в Лондоні розкрив схему привласнення $2 млрд Коломойським і Боголюбовим
Однак у своєму рішенні від 4 грудня 2018 року Високий суд Лондона визнав, що позов ПриватБанку проти зазначених вище трьох британських компаній був поданий українським держбанком з метою отримати юрисдикцію суду Лондона на подачу позову проти самих Коломойського і Боголюбова.
Суддя аргументував свій висновок тим, що держбанк не надав жодних прямих пояснень, чому він подав позов проти вказаних компаній у грудні 2017 року.
Суддя також вирішив, що реальними відповідачами перед банком є саме Коломойський і Боголюбов (а не три англійські компанії). Адже порушення проти екс-власників позову в Лондоні дало б істотні процедурні переваги банку, у тому числі всесвітнє заморожування активів відповідачів та вимогу про розкриття активів.
“Це було реальною вигодою для банку, у порівнянні з менш привабливими судовими юрисдикціями в Швейцарії або Україні”, – вважає суд.
Суддя при цьому визнав наявність у банку обгрунтованих позовних вимог проти Коломойського і Боголюбова як мінімум на кілька мільйонів доларів.
У той же час суд заявив, що банк не має права підбирати прийнятну для себе судову інстанцію, у свою чергу екс-власники Приватбанку мають право захищати свої інтереси в Швейцарії, за місцем постійного проживання.
Тому британський суддя визнав за необхідне зняти прийняте в грудні 2017 року рішення про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова та шести пов’язаних з ними компаній на суму більше $2,5 млрд.
Таким чином, Високий суд Лондона визнав невідповідним його юрисдикції позов ПриватБанку до Коломойського і Боголюбова, а також пов’язаних з ними компаній.
При цьому суд зобов’язав Приватбанк протягом 28 днів сплатити проміжні витрати відповідачів на 7,5 млн фунтів стерлінгів, з яких самому Коломойському – 4 млн. Однак ПриватБанку було дозволено оскаржити це рішення лондонського суду.
НБУ подав позов проти Коломойського на суму 6,64 млрд грн Юристи Коломойського заявили про повне зняття арешту з його активів у справі Приватбанку