
Іван Яковина
Кореспондент НВ
10 грудня: Новий начальник ГРУ і провал Брексіту
Франція стає головною темою світу, Тереза Мей знову “кинула” британський парламент, а у Вірменії пройшли вільні вибори
1. Головним сюжетом світових ЗМІ останнього місяця поступово стали протести у Франції, які від вихідних до вихідних стають все більш активними і сконцентрованими. Цими вихідними влада пішла на масоване застосування проти них сили, проте зломити волю демонстрантів до опору не вийшло. Швидше, навпаки: на наступних вихідних очікується рекордне число учасників. Через відсутність у маніфестантів лідерів і організації влада пішла звичайним для таких ситуацій шляхом: звинуватила їх в роботі на закордон. Сенс звинувачень такий: акції протесту – це “рука Кремля”. Докази – 600 російських акаунтів в твіттері, що поширюють інформацію про протести. Прихильники цієї версії, правда, не беруть до уваги, що протести підтримують 70 відсотків французів. За цією логікою виходить, що Москва абсолютно всесильна, раз зуміла за один місяць змусити танцювати під свою дудку всю Францію. Я думаю, справа в іншому: Еммануель Макрон і правда дістав своїх співгромадян, тому вони хочуть зараз поміняти в своїй країні приблизно все, включно з президентом. І якщо з “рукою Кремля” впоратися якось можна, то з таким рухом – майже неможливо. Уже ясно, що пихатий бовдур Макрон не зможе переобратися президентом в 2022 році. Зараз питання в тому, чи зуміє він просидіти у своєму кріслі весь термін.
2. Не менш серйозні неприємності зараз у прем’єр-міністра Великої Британії, відомої на всю країну брехухи Терези Мей. Вона в черговий раз всіх кинула, відмовившись проводити голосування щодо Брексіту 11 грудня. Раніше вона присягалася і божилася, що в цей день будуть дані відповіді на всі питання. Але сьогодні стало ясно, що всі ініціативи уряду будуть провалені, а сама Мей, найімовірніше, втратить посаду прем’єра. Їй такий варіант не сподобався, тому вона перенесла голосування на невизначений термін. Головна проблема Мей в тому, що вона не зуміла домогтися від ЄС угоди щодо виходу, яка влаштувала б більшість парламентаріїв. Зараз їй потрібно або передомовитися з ЄС, або якось переконати депутатів не звільняти її. Я вже не раз писав, що Мей – абсолютно безглуздий управлінець, але при цьому надзвичайно холодний і верткий політик. Але, думаю, на цей раз їй не вдасться зачепитися своїм зеленим лускатим хвостом за прем’єрське крісло. Доведеться йти у відставку.
3. Щодо питання голосування я повністю підтримую думку головної шотландської націоналістки Ніколи Стерджен: “У цей переломний момент уряд торі (консерваторів) показав усе своє мізерне боягузтво. Прем’єр і міністри втратили всякі орієнтири і впадають у повний хаос”. Тут, правда, треба відзначити, що сама Стерджен зараз веде свою, дуже бридку і, можна сказати, підлу гру. Вона хоче зробити так, щоб Брексіт став максимально болючим, щоб в Лондоні панували біль і розпач, щоб Північна Ірландія опинилася на межі відновлення конфлікту. У цих умовах вона хоче провести новий референдум про незалежність Шотландії від Великої Британії і тепер-то вже точно домогтися успіху. Я, до речі, підтримую шотландську незалежність, але ось проблем англійцям і валлійцям зовсім не бажаю.
4. Більше 150 країн світу сьогодні підписали в Марракеші Всесвітній пакт про безпечну, впорядковану і регульовану міграцію. Суть документа в тому, щоб упорядкувати потоки трудової міграції та зробити їх більш передбачуваними. Ряд країн, однак, не стали його підписувати: США, Ізраїль, Австралія, Польща, Австрія та інші вирішили, що впорядкують міграційні потоки в інший спосіб: поставивши їм заслін. У Бельгії суперечка через пакт навіть призвела до розпаду правлячої коаліції. Тепер там знову підуть розмови про те, що і сама країна не така міцна: місцеві фламандці з кожним роком все більше обтяжені життям в одній країні з валлонами. Ну а в цілому, я думаю, цей Пакт стане видатним надгробком для загальної світової політики у сфері міграції. З посиленням світової зміни клімату потоки мігрантів виростуть багаторазово, тому люди недалекого майбутнього охороняти свої кордони будуть кулеметами, а не угодами.
5. Туреччина сьогодні висловила крайній ступінь розчарування відмовою Саудівської Аравії видати їй людей, підозрюваних у вбивстві журналіста Джамаля Хашукджі. Схоже, що двом цим країнам так і не вдалося зійтися на ціні, яку Ер-Ріяд виплатить Анкарі за непублікацію аудіозаписів убивства. Туреччина не отримала проповідника Фетхуллаха Ґюлена, що живе в США, якого мала намір обміняти на своє мовчання. Для світу відсутність цинічної угоди – це дуже добре. За її відсутності у Анкари буде серйозний мотив оприлюднити записи, що зробить абсолютно неможливим будь-які контакти світових лідерів з садистами і катами, нині керують Саудівською Аравією. Є надія, що це стане хорошим уроком для людей подібного складу в інших країнах.
6. Ось, наприклад, російська влада продемонструвала просто захмарний ступінь свинства. Спочатку вони за надуманим звинуваченням заарештували на 16 діб 77-річного правозахисника Льва Пономарьова. Через кілька днів після його посадки померла 91-річна правозахисниця Людмила Алексєєва. Пономарьов попросився на один день вийти з-під арешту, щоб провести в останню путь свою соратницю, але йому заборонили. Суд оголосив, що він недостатньо добре її знав, щоб бути присутнім на похороні. При цьому на церемонію прощання зібрався з’явитися місцевий фюрер Володимир Путін, проти якого Алексєєва і Пономарьов разом боролися. Уже відомо, що в момент приїзду Путіна з приміщення з труною виженуть всіх “нелояльних” людей. Загалом, це якась абсолютно дика історія. За рівнем цинізму – цілком порівнянна з вбивством Хашукджі.
7. Чергові проблеми прилетіли до Дональда Трампа – великого друга Путіна і саудівського принца Мухаммеда, який наказав вбити Хашукджі. Слідчим стало відомо, що росіяни контактували щонайменше з 14 партнерами і родичами Трампа під час передвиборної кампанії 2016 року. У числі цих людей – його діти, його особистий юрист і начальник його передвиборного штабу. Трамп продовжує говорити, що це все випадковість, і що Москва не допомагала йому обратися, але все менше і менше людей в це вірить. Я особисто думаю, що в 2019 році спецпрокурор Роберт Мюллер опублікує свою доповідь у цій справі, після якого демократи почнуть імпічмент, а ми дізнаємося, до якого звання товариш Трамп уже дослужився в ГРУ. Думаю, він уже генерал-майор, не менше.
8. Якщо це дійсно так, то після втечі нагороджувати Трампа буде новий начальник ГРУ – віце-адмірал Ігор Костюков. На цій посаді він змінив Ігоря Коробова, який раптово захворів і помер після серії провалів російської військової розвідки в європейських країнах і виявлення повного бардаку в конспірації співробітників. Якщо Коробов був льотчиком, то новим керівником ГРУ став моряк. До речі, Костюков добре відомий західним спецслужбам. По-перше, він керував роботою російської розвідки в Сирії, по-друге, саме його люди зламували сервери американської Демократичної партії для допомоги Трампу на виборах в 2016 році. Можна сказати, що вони з Трампом “колеги”!
9. У Вірменії підрахували результати перших за довгий час вільних виборів. З’ясувалося, що правляча Республіканська партія, яка раніше весь час отримувала більшість, при дійсно чесному голосуванні навіть не пройшла в парламент. Вся її “популярність” виявилася фікцією і наслідком адміністративного ресурсу. Переміг же блок “Мій Крок” лідера недавньої революції Нікола Пашиняна. Цей блок отримав 70 відсотків, внаслідок чого Пашинян, мабуть, очолить уряд. Можна привітати Вірменію: у неї з’явився відмінний шанс побудувати сучасну, ефективну, вільну від корупції демократичну державу. Будемо за них вболівати!
10. Ну і останнє на сьогодні. У Німеччині почався страйк залізничників. Вони, як правило, хочуть грошей, а Дойче Банн, звичайно, не дуже-то мріє підвищувати їм зарплати. Але, мабуть, доведеться, оскільки страйк почався прямо перед Різдвом, коли обсяги перевезень різко зростають. Відповідно, домовлятися доведеться. Ну а туристам можна порадити вкрай акуратно кататися по Європі перед Різдвом, оскільки в цей час там постійно страйкують транспортники, розуміючи, що в цей період найпростіше отримати бажане.