
Стати кандидатом у президенти може кожен, у кого є зайві пару мільйонів у кишені
Вибори президента в Україні вже бовваніють на горизонті – “днем Х” стане 31 березня 2019 року – й обіцяють бути щонайменше цікавими. Чого тільки вартують вже заявлені кандидати і галас, який виник довкола. А ще не таке буде! Зрештою, не так вже й багато треба, щоб стати кандидатом у президенти України.
Новини за темою: Зеленський офіційно заявив, що балотуватиметься в президенти України
Основні вимоги до кандидата в президенти
Виборчий процес в Україні регламентується головним законом країни – Конституцією. Зокрема статтею 103. Згідно з Конституцією, для того щоб стати кандидатом у президенти, потрібно небагато, а саме:
бути громадянином України;
досягти 35 років;
мати право голосу;
проживати в Україні протягом 10 років перед днем виборів;
володіти державною мовою.
Нагадаємо, що право голосу мають громадяни України, які досягли 18 років і не є визнаними судом недієздатними.
Новини за темою: Українцям за кордоном радять перевірити наявність своїх імен у списках для голосування на виборах президента
Дозволено все, що не заборонено
Зауважимо, що жодного слова в Конституції не сказано, наприклад, про наявність вищої або хоча б якоїсь освіти. Однак усі президенти України все ж таки були людьми освіченими: Леонід Кравчук, як і Петро Порошенко – економісти, які випустилися з Київського державного університету, Леонід Кучма і президент-утікач Віктор Янукович – інженери-механіки з Дніпропетровського державного та з Донецького політехнічного університетів відповідно. Віктор Ющенко закінчив Тернопільський національний економічний університет. З лютого по червень виконувач обов’язків президента Олександр Турчинов отримав диплом технологічного факультету Дніпропетровського технологічного інституту.
Дивно виглядає і те, що президентом України може стати людина не просто з судимістю, а навіть з непогашеною. Адже про це, як і про освіту, ні слова в законі. При цьому стати, наприклад, народним депутатом українець з непогашеною судимістю не може, а ось президентом – запросто.
Новини за темою: Насіров: Від президентських амбіцій відмовлятися не буду
Гаманець або посада
Щастя за гроші, як відомо, не купиш, а от місце в президентській гонитві – цілком. Кандидату у президенти обов’язково внести в Центральну виборчу комісію “виборчу заставу”. Її сума – 2,5 мільйона гривень.
Саме цим пунктом відсіюється більшість охочих податися в президенти. Ба більше, виборча застава повертається ЦВК не менш вибірково – тільки тим, хто пройшов у другий тур виборів чи став президентом.
Новини за темою: Держава цьогоріч витратить понад 4,8 млрд грн на Центрвиборчком
Не заставою єдиною
Однак 2,5 мільйонами справа, зрозуміло, не обмежиться. Українцю, який вирішив брати участь у виборах, потрібен спеціальний рахунок виборчого фонду.
“Кандидат зобов’язаний відкрити накопичувальний рахунок свого виборчого фонду. Підставою для відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду кандидата є копія рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію кандидата на посаду президента України. Підставою для відкриття поточного рахунку виборчого фонду кандидата є довідка установи банку про відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду”, – так говорить закон України про вибори.
Поповнюватися він може за рахунок власних коштів, коштів партії, а також політичних прихильників.
Неабияк витратитися доведеться на головне – передвиборчу агітацію, адже ніхто не проголосує за людину, про яку нічого не знає. Так, наприклад, за даними офіційного парламентського видання “Голос України”, минула виборча кампанія обійшлася чинному президенту в 96 мільйонів гривень.
Витратитися доведеться й пересічним громадянам без президентських амбіцій, адже майбутні вибори президента обійдуться держбюджету країни в 2,4 млрд гривень. Саме таку цифру внесено в Державний бюджет України на 2019 рік.