
“Ленд-ліз – це механізм, який дає президентові можливість постачати зброю швидко. Усупереч його назві [lend – позичати, lease – здавати в оренду. – “ГОРДОН”], ми не говоримо про те, що Україна має повернути все, що отримає за цим механізмом. Ідея ленд-лізу в іншому”, – підкреслила Квін.
Вона наголосила, що основна мета програми – прискорити надання допомоги.
“Коли США продають або передають зброю іншій державі, уряд має проходити експортну процедуру, має отримувати погодження і відповідати певним обмеженням. І саме для того, щоби не стикатися із цими обмеженнями, пропонується передавати зброю за ленд-лізом. Скажу відверто, це просто процедура прискорення постачання зброї. Тому, звичайно ж, ленд-ліз не призведе до появи в України якогось шаленого боргу після війни”, – резюмувала Квін.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Закон про ленд-ліз президент США Джо Байден підписав 9 травня.
Повна назва документа – Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 (“Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні від 2022 року”). У ньому йдеться, що президент США зможе дозволити уряду позичати або давати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи, “яких торкнулося вторгнення Російської Федерації в Україну”, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити їхнє цивільне населення від імовірного вторгнення або агресії з боку Росії, що триває.
Згідно з текстом закону, не пізніше ніж за 60 днів після набуття чинності законом про ленд-ліз, президент США має встановити прискорений порядок доправлення озброєння Україні.
Шестеро американських сенаторів із Демократичної та Республіканської партій США внесли законопроєкт про постачання Україні озброєння за ленд-лізом ще в січні 2022 року, на тлі нарощування російських військ біля кордону України. Його схвалили обидві палати Конгресу США.
США також надають військову допомогу Україні за іншими процедурами. 6 травня Білий дім оголосив про надання Україні нового, дев’ятого пакету допомоги в розмірі $150 млн. Тож із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну військова допомога США становила приблизно $3,8 млрд.