
Член української делегації в тристоронній контактній групі щодо Донбасу, журналіст Сергій Гармаш заявив, що не відкидає свого виходу з делегації через присутність на переговорах так званих громадських експертів із “ЛДНР”. Про це він розповів в інтерв’ю виданню “Остров”.
“Або ми починаємо дієво реагувати на порушення формату переговорів і режиму конфіденційності… Або потрібно шукати відповіді на запитання, що я роблю на кораблі, який пливе не в той бік? Тобто чи не час на вихід?” – заявив Гармаш.
Він нагадав, що вже на третьому цьогоріч онлайн-засіданні ТКГ присутні якісь “громадські експерти, що представляють незрозуміло кого”. Гармаш зазначив, що їх не запрошувала жодна зі сторін тристоронньої контактної групи.
“Якщо ми погоджуємося з фактом присутності цих людей, то ми, виходить, визнаємо маріонеток Росії з ОРДЛО окремими делегаціями? Визнаємо їх повноцінною стороною переговорів?” – обурився Гармаш.
Він вважає що необхідно вимагати дотримання тристороннього формату ТКГ, як його прописано в Мінських домовленостях, або ігнорувати на ТКГ усіх, окрім офіційних представників Росії й ОБСЄ.
“У будь-якому разі суб’єктивувати маріонеток з ОРДЛО як окремі делегації я не стану. Це буде не просто плювок в обличчя всіх переселенців і патріотів, це буде зданням наших позицій, а я здавати нічого не буду. Я йшов у ТКГ, щоб відвойовувати, а не здавати”, – підкреслив Гармаш.
ТКГ провела перше у 2021 році засідання 18 січня. На переговори політичної підгрупи, які проводили у форматі відеоконференції, з’явилися так звані громадські радники від “ЛНР” і “ДНР”. Гармаш повідомив, що координатор підгрупи від ОБСЄ П’єр Морель на всі запитання української сторони заявив тільки, що “на переговорах не заведено порушувати питання статусу учасників”. Голова української делегації в ТКГ Леонід Кравчук назвав появу “радників” спробою перетворити переговори на базар.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого.
Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участі представників України, Франції, Німеччини та Росії. На переговорах у Мінську присутні представники бойовиків “ДНР” і “ЛНР”.